top of page

Łapacze snów

Wrzesień jest miesiącem w którym pajęcze moce zyskują na sile.

 

 

 

Kilka słów o darze i medycynie pająka.

 

 

***

 

Legenda o łapaczu snów ludu Chippewa:

 

Pająk cicho rozpinał swą sieć. Było to obok przestrzeni snu  babci Nokomis. Każdego dnia, Nokomis obserwowała pająka przy pracy, cicho przędącego sieć. Pewnego dnia, gdy obserwowała go, przyszedł jej wnuk. "Nokomis-iya" krzyknął, zerkając na pająka. Tupnął nad nim, podniósł buta i zamachnął się na owada. "Nie-keegwa", westchnęła stara kobieta. "Nie rób mu krzywdy". "Nokomis, czemu chronisz pająka?" zapytał mały chłopiec. Stara kobieta uśmiechnęła się, ale nie odpowiedziała. Gdy chłopiec odszedł, pająk podszedł do starej kobiety i podziękował jej za uratowanie życia. Powiedział "Przez wiele dni obserwowałaś mnie gdy tkałem i kręciłem moją sieć. Podziwiałaś mą pracę. W odpowiedzi na uratowanie mojego życia, dam ci podarunek." Uśmiechnął się swym pajęczym uśmiechem i odszedł. Wkrótce księżyc poruszając się za oknem,  błysnął na magicznej srebrnej sieci. "Widzisz jak krążę?" powiedział. "Zobacz i naucz się, każda sieć będzie łapać złe sny. Tylko dobre sny bedą przechodzić przez małą dziurkę. To jest mój dar dla ciebie. Użyj tego a tylko dobre sny będą pamiętane. Złe sny będą łapane w sieć."

 

***

 

Łapacze snów pochodzą z kultury Indian Ameryki Północnej, najprawdopodobniej z plemienia Chippewa. Legendy o łapaczu snów krążą wśród wielu tamtejszych plemion, m.in Chippewa, Ojibwa, Cree i Lakota. Mówią o tym, że łapacz snów pochodzi od pająka i jest wyobrażeniem pajęczyny, która zawieszona nad śpiącą osobą, wyłapuje sny. Większość z nich podaje, że duch snu prowadzi dobre sny przez otwór w środku łapacza i do śpiącej osoby, natomiast złe sny zostają złapane w sieć. Wraz z pierwszymi promieniami słońca, złe sny zostają unicestwione. U Indian Lakota jest na odwrót, podanie mówi o tym, że  "jeśli wierzysz w Wielkiego ducha, to ta sieć złapie twe dobre myśli, a złe przepuści przez dziurę".

 

Legendy opisują, że kolisty kształt przedstawia życie, cykliczność, Matkę Ziemię oraz świat wraz z jego czterema stronami. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej wierzą, że gdy śpimy, sny nas opuszczają. Według jednych sieć wyobraża jedność rodziny oraz wszystkie jej związki, natomiast węzły - więzy rodzinne. Według innych, krąg przedstawia życie, a sieć łączy sny i modlitwy ze środkiem, natomiast przez otwór przechodzą one do niebios i Stwórcy. Ilość miejsc, w których sieć łączy się z obręczą, powinna według tradycji wynosić osiem, ze względu na osiem nóg pająka.

 

 

Znaczenie dodatków w łapaczach:

 

- koraliki: spełniają sny

- pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze

- róg jelenia: powodzenie w łowach

- kawałek modrzewia lub szałwi: zdrowie

- futerko: wygoda i ciepło

- koński włos: daje wytrzymałość

- turkus: sprowadza siłę, chroni

- kryształ górski: daje moc

- pazury: zapewniają ochronę

 

 

Łapacz snów jest przedmiotem mocy i aby go wykonywać należy zacząć od poczytania choć trochę na ten temat. Używany bez świadomości zamiast pomóc, może zaszkodzić. Tradycyjnie wykonywano go z gałęzi drzewa, najczęściej wierzby. Gałąź formowano na kształt okręgu, na którym rozpinano sieć ozdabianą koralikami i piórami. Łapacze snów dla dzieci wykonywano z piórkiem, natomiast dla dorosłych już bez niego.

Umieszczanie koralika w środku jest podstawowym i chyba najczęściej popełnianym błędem, który całkowicie blokuje działanie łapacza, zwłaszcza gdy otwór jest mały a koralik wypełnia go całkowicie. Otwór w środku powinien być PUSTY. Dopuszczalne jest zawieszenie w nim jakiegoś przedmiotu mocy o ile nie blokuje on całkowicie otworu. Początkowo nie używano kamieni szlachetnych do łapaczy, jest to późniejszy wynalazek, który raczej powinien działać pozytywnie, o ile dobierze się odpowiedni zestaw kamieni, harmonijnie działający na daną osobę. Kolejna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać: tkanie łapacza jest procesem magicznym i najlepiej wykonywać go gdy jesteśmy sami i możemy się na nim całkowicie skupić. Tworzenie łapacza snów to Szamanizm Nici (termin wymyślony dawno temu przez moją znajomą - dobrze odzwierciedla to, o co chodzi z łapaczami).

 

 

Karina Dzida

www.shamania.wix.com/shamania

18.09.2015r.

 

Żródła:

http://www.whitewolfpack.com/2011/08/legend-of-dreamcatcher.html

http://www.indianie.info/viewtopic.php?f=35&t=221

http://www.huuskaluta.com.pl/marekc/parfleche17.php

bottom of page