top of page

Przesilenie Letnie
i
Noc Kupały

Przesilenie letnie to czas, gdy Słońce wchodzi w znak Raka i rozpoczyna się astronomiczne lato. Na półkuli północnej ma to miejsce 20 lub 21 czerwca. Jest to jednocześnie najkrótsza noc i najdłuższy dzień w roku. Czas najsilniejszego oddziaływania słońca na północną półkulę. W tym dniu światło działa najmocniej, a siły ciemności są najsłabsze. W obecnym roku 2022 najkrótszą nocą będzie 20/21 czerwca. Moment przesilenia będzie 21.06.22 o godz. 11:13 rano. Słońce wejdzie wtedy w znak Raka i rozpocznie się astronomiczne lato. 

​Na Słowiańszczyźnie świętujemy w tym czasie Noc Kupały. To najbardziej huczna impreza w roku. Inne nazwy tego święta to: Obrzędy Kresu, zwanego też Krestem, Kraszeniem, Kryszeniem, Wiankami, Kupaliami, Kupalnocką, Kupernocką i Sobótką. Pochodzenie nazwy Noc Kupały jest dość kontrowersyjne i budzi spory naukowców. W sieci można znaleźć sporo różnych wersji i patronujących bogów. Według mnie święto ma mocno zaznaczoną symbolikę solarną i tu doszukiwałabym się patronatu. Poza tym jest to święto ognia i wody. A więc zaślubiny ognistego-solarnego boga z partnerką o przeciwnej biegunowości (wodno-księżycowej). Świętowanie kiedyś trwało nawet przez kilka dni. Zwykle pomiędzy 20 a 26 czerwca. Według niektórych źródeł obchodzono je w pełnię księżyca najbliższą dniu przesilenia letniego.

Tradycyjnie Noc Kupały jest świętem miłości, płodności i urodzaju. Inne jej znaczenia odnoszą się do wody i ognia, słońca, matki ziemi oraz wiatru. Spotykają się tutaj wszystkie cztery żywioły. Jest to również święto drzewa świata.

noc-kupaly-sobotka-palinocka-06.jpg

Obchody rozpoczynano od wygaszenia ognia w wioskach. Nowy ogień krzesano drewienkami, od których zapalano drewniane koła (tradycyjnie z ośmioma szprychami), owinięte słomą i innymi materiałami łatwopalnymi. Koła toczono do przygotowanych wcześniej stosów drewna i zapalano nowe ogniska.

61100.jpg

Noc Kupały była największą i najbardziej hucznie obchodzoną imprezą w roku. Były oczywiście muzyka, tańce oraz skoki przez ognisko. Skakały przepasane bylicą pojedyncze osoby oraz pary. Skoki przez ogień z magicznym zielem za pasem zapewniały płodność, oczyszczenie i ochronę przed złymi mocami czy chorobą. Na stosach składano w ofierze drobną zwierzynę, ptactwo oraz zioła.

Więcej o bylicy: https://shamania.wixsite.com/shamania/bylica

W magiczną noc łączono się w pary oraz zawierano małżeństwa. Nie obowiązywały codzienne normy i wszystko było wolno... Panny wróżyły zamążpójście z wianków na wodzie. Wróżono również ze zrywanych w milczeniu polnych kwiatów oraz z wody w studniach. Szukano legendarnego kwiatu paproci, który miał zapewnić bogactwo i szczęście. 

35432869_1702059753176696_73519302147561

Mimo wielu wieków prześladowań, Sobótka oraz tradycje z nią związane nie dały się wykorzenić i przetrwały do naszych czasów. Święto miłości obchodzone jest na ziemiach Słowian do dziś.

Karina Dzida, 20.06.2022

www.shamania.wix.com/shamania

bottom of page